Міжнародний Реєстр збитків: механізм відновлення справедливості
Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр) – це спеціально створений механізм для збору, верифікації та збереження даних про шкоду, завдану українським громадянам, підприємствам і державі внаслідок російського вторгнення. Реєстр є важливим кроком на шляху до компенсації постраждалим та притягнення агрессора до відповідальності.
У своїй діяльності Реєстр дотримується підходу, орієнтованого на постраждалих. Цей підхід підкреслює важливість визнання та задоволення потреб і прав постраждалих від російської агресії проти України, забезпечуючи, щоб їхні голоси були почуті, а їхній досвід врахований у процесі збору заяв про відшкодування збитків.
Реєстром затверджено перелік із 45 категорій заяв, які можуть бути внесені до Реєстру які охоплюють заяви з боку фізичних осіб (група А), заяви з боку держави Україна (група В) та заяви з боку юридичних осіб, крім тих, що входять до групи В (группа С).
Правила подання заяв у кожній конкретній категорії та відповідні вимоги до доказової бази затверджуються окремо у вигляді форм заяв для кожної категорії.
Заяви до Реєстру подаються виключно через вебпортал Дія.
Наразі в Дії відкрито технічну можливість для подання заяв до Реєстру у двох категоріях:
* у категорії А З. 1 – пошкодження або знищення житлового нерухомого майна фізичних осіб (з 2 квітня 2024 р.);
* у категорії А 2.1 – смерть близького члена сім’ї (з 16 січня 2025 р.).
Заяви у категорії А 3.1 можуть бути подані фізичними особами або від імені фізичних осіб, які є власниками житлової нерухомості на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, яку було пошкоджено або знищено 24 лютого 2022 року або після цієї дати, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Заяви в категорії А 3.1 можуть бути подані лише щодо вартості знищеного майна або ремонту чи відбудови пошкодженого майна. Заяви щодо інших втрат, пов’язаних з житловою нерухомістю, які були подані в цій категорії, не будуть внесені до Реєстру. Для того, щоб вони підлягали внесенню до Реєстру, такі заяви мають бути подані в інших категоріях.
Щодо кожного об’єкта нерухомого майна слід подати окрему заяву. Якщо майно перебуває в спільній власності, то кожен співвласник повинен подати окрему заяву щодо своєї частки.
Заяви можна подавати також і щодо майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України чи в зоні активних бойових дій.
Заявник повинен надати інформацію та докази на підтримку заяви в категорії А 3.1, зокрема: інформацію про особу заявника; докази щодо пошкодженого або знищеного майна та права власності на нього, в т.ч. інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в Україні (ДРРП), якщо вона є в ДРРП, а також інформацію про співвласників (якщо вони є); інформацію щодо подання заяви до Реєстру пошкодженого та знищеного майна в Україні, якщо таку заяву було подано; інформацію про те, як саме майно було пошкоджено або знищено; та орієнтовну суму вимоги заяви та суму будь-якої експертної оцінки збитків.
Під час подання заяви через вебпортал Дія деяка інформація для заяви буде взята з різних існуючих електронних джерел.
На вебсайті Реєстру також можна знайти відповідні на поширені питання, пов’язані із категорією заяв А 3.1.
Категорія А2.1 призначена для заяв, пов’язаних із душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім’ї на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, 24 лютого 2022 року або після цієї дати, завданою міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти неї. Ця категорія також включає заяви про смерть, яка настала за межами території України, але безпосередньо пов’язана з подією, що сталася на території України.
Заяви, пов’язані з матеріальними наслідками смерті близького члена сім’ї, включаючи втрату доходу або підтримки від такого члена сім’ї, подаються в інших відповідних категоріях.
Заява може бути подана близьким членом сім’ї померлої особи або іншим членом сім’ї, який має законний інтерес в її поданні, або від імені таких членів сім’ї.
Інші члени сім’ї померлої особи, які не є близькими, повинні довести законний інтерес у поданні заяви, а саме наявність близьких стосунків та елементів залежності, які відрізняються від звичайної спорідненості з померлою особою.
Якщо в померлої особи є декілька родичів, які бажають подати заяву за категорією А 2.1, кожен з них повинен подати свою окрему заяву.
Заявник повинен надати інформацію та докази на підтримку заяви в категорії А 2.1, зокрема: інформацію про померлого члена сім’ї (ідентифікаційні дані, дату та місце смерті, інформацію про реєстрацію смерті тощо); інформацію та докази щодо спорідненості заявника з померлим членом сім’ї (в тому числі, де це застосовано, докази цивільного партнерства або близьких стосунків та елементів залежності, що відрізняються від звичайної спорідненості з померлим); опис та докази події, яка спричинила смерть; та інформацію про провадження в судових та правоохоронних органах (за наявності) тощо.
Під час подання заяви деяка інформація буде взята з різних існуючих електронних джерел, зокрема з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
На вебсайті Реєстру містяться відповіді на поширені питання, пов’язані із категорією заяв А 2.1.
Подати заяву до Реєстру, зокрема з метою документування доказів та інформації про збитки, втрати чи шкоду, завдані російською агресією проти України можна на офіційному сайті Реєстру https://www.rd4u.coe.int/uk/home та Єдиному порталі державних послуг
https://diia.gov.ua/services/categories/gromadyanam/reparatsii-mizhnarodnyi-reiestr-zbytkiv
Більш детальні інструкції та роз’яснення можна знайти на веб-сайті Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/claims-and-process