Тараканівська громада

Рівненська область, Дубенський район

с. Тараканів

Тараканів - красиве і мальовниче село. Нині це село Дубенського району. Розташоване біля дороги Київ-Чоп. Віддаль до районного центру - 5 км; від залізничної станції Дубно - 4 км.

Перші згадки про село Тараканів під назвою «Тараканов» припадають на 1488 рік. В акті цього року зазначено, що Гриб Івашенич заставляє маєток «Тороканов» у князів Михайла та Костянтина Острозьких - на 80 копах широких грошей.

За Кольбушовською трансакцією 1753 року Тороканов разом з іншими 70 селами князь Януш Сангушко подарував князеві Станіславу Любомирському. У 1817 році Таракановом володіли Любомирські. Архівні документи за 1825 рік іменують село Тараканов.

В документах 1889 року зазначається, що в Тараканові у 1860 році побудована церква Пресвятої Трійці. 

https://2.bp.blogspot.com/-4Xfl7Mq9DSU/WRGisLk6GaI/AAAAAAAAABg/pvO2AmYV2icdGFrXlRlcy9BxedacvtLkgCLcB/s400/imageuj.jpg

 

Дерев'яна з дзвіницею церква була побудована стараннями настоятеля, протоієрея Дубенського собору М.Лучицького. Із розібраного в Дубні старого Свято-Миколаївського собору використали матеріали і спорудили її на місці старої, яка згоріла в 1808 році. Метричні книги зберігаються з 1808 року. Церкві належало 54 десятини землі, десятини сінокосу, а шість з лишнім десятин відведено під залізницю і фортифікаційну споруду. Уцілілий іконостас із тієї церкви був поставлений в новозбудованому. До Тараканівської парафії були приписані Великі Загорці, а сама парафія була приписана до Дубенського собору. В кінці XIX ст. в селі було 66 дворів і 515 жителів.

У селі був водяний млин, церковно-приходська школа. При будівництві форту були знайдені крем'яні вістря-спиці, кам'яний молот-сокиру.

Радянську владу проголошено в січні 1918 року. Влітку 1920 року на території села відбувалися бої частин Першої Кінної армії з польськими інтервентами. На фронтах.Великої Вітчизняної війни з ворогами билися 125 чоловік, загинули 45 воїнів, удостоєні урядових нагород 80. На честь односельців, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, встановлено обеліск.

Під час Великої Вітчизняної війни Свято-Троїцький храм згорів. Після війни на місцевому цвинтарі до діючої каплиці добудували, використавши матеріали із купленого будинку, храм, останніх вже у кінці 80-х ще був реконструйований.

https://1.bp.blogspot.com/-4fg4yflGUMM/WRGi8sYRq_I/AAAAAAAAABo/US7Ihe69OMsJEqnmJv2vPwI9qsPkLZGWACEw/s400/tserkva-tarakaniv.jpg

Станом на 1 січня 2018 року в селі - 1750 жителів. В селі є школа, бібліотека, будинок культури,

https://1.bp.blogspot.com/-dVzWCtXZRq4/WQtDewXFSYI/AAAAAAAAAAk/tR7zJRHM5f0Ylgn72HFB3sdwyDXNEP93gCLcB/s400/dF1klz1qK-E.jpg

фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв'язку, консервний завод. У селі Малі Загорці працює цегельний завод.

Перша школа в селі Тараканів була там, де і сучасна, в напрямку до вигону (стадіону). Школа мала одну класну кімнату і кімнату - житло для вчителя. Приміщення школи було рублене (з колод кругляків). В напрямку до обійстя Глинського були розташовані забудівлі дяка: хата, дві клуні .Пізніше (кінець XIX ст.) на місці дякової садиби була побудована нова школа з двох класних кімнат. Першим учителем був Каторжин. Він добре грав на скрипці. Керував церковним чоловічим хором. В ньому також брали участь військовослужбовці з форту, а також улани, які переїздили з маневрів і квартирувались в селі. Хор був досить кваліфікований. Хорошим басом володів Макарук, Дубил Пилип Тихонович - тенор, а Іван Карпюк - дискант.

https://4.bp.blogspot.com/-eLYnKhSN0Dc/WRGlQBC3sgI/AAAAAAAAABw/DPVG9iZHcuw69SO_eguVW_mSzctVVUYygCLcB/s400/B41d2V0IPoI.jpg

Наше село гордиться визначними особистостями. У рідному краї людина народилася і виросла, тут жили і батьки, діди, прадіди. Вони приклали багато сили і енергії у розквіт нашого краю.

Такою постаттю є Вознюк Степан Тихонович, наш земляк, односельчанин, наша гордість і наша слава.

https://2.bp.blogspot.com/-WlzFl-v_czM/WRGcUFMNGDI/AAAAAAAAABQ/EzxdPhq7rqAqKFFAZ_Gq3UMx1Uif2yTygCLcB/s320/29.jpg

Сьогодні він - професор, доктор сільськогосподарських наук, заслужений діяч науки й техніки, академік Української екологічної академії наук та Міжнародної академії наук екології безпеки життєдіяльності, почесний професор Українського державного університету водного господарства та природокористування, кавалер трьох орденів, останній з них - «За заслуги III ступеня». Ці регалії не «підносять його за хмари». Ми знаємо його - добрим, веселим, оптимістичним і привітним, життєлюбом. Та найголовніші риси, які звеличують його - людяність і простота спілкування з людьми. Він знаходить час для всіх.

Тараканівська земля подарувала ще одну визначну особистість - Кухлевський Панас Іванович. Очолював конструкторське бюро Львівського радіозаводу .Він є лауреатом державних премій, заслуженим винахідником і радистом України.

У нашому селі знаходиться унікальна історична споруда - форт. 

У другії половині XIX століття царський уряд вирішив укріпити західні рубежі Російської імперії з цією метою вирішено було зміцнити Брест-Литовськ після того, як мимо цієї фортеці проклали залізницю на Варшаву.

https://3.bp.blogspot.com/-Z2YWomyrG1c/WQtETaHNAnI/AAAAAAAAAAw/Hk8qrP56Y30yqv1UIbvSaBBP_-2C18EYwCLcB/s400/6a58e1a-138.jpg

 

Роботи з нарощування пагорба для Нової Дубенської фортеці почалися ще в 60-х роках ХІХ століття. Головним ідеологом будівництва став герой оборони Севастополя, військовий інженер-фортифікатор генерал-ад'ютант Едуард Тотлебен. У 1873 році на зведення форту виділили 66 мільйонів рублів. У 70-80-х роках XIX століття форт досить інтенсивно будували. Окрім каменю та цегли, використовували у будівництві новітній на той час матеріал - бетон. Зрештою, у 1890 році форт оглянули члени царської сім'ї, що свідчило про готовність об'єкта.

В 90-их роках споруду було передано Державному історико-культурному заповіднику Дубна.

Пора заглянути у майбутнє форту, який споруджували протягом тривалого часу тисячі працьовитих рук жителів колишнього дубенського та навколишніх повітів. 

Отже, цей комплекс споруд, який налічує вже понад сторіччя - пам'ятка архітектури, надбання всього українського народу, його гордість. І ми повинні його відновити та зберегти.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь