Тараканівська громада

Рівненська область, Дубенський район

ОБОВ'ЯЗОК  ПОВНОЛІТНІХ   ДІТЕЙ   ПІКЛУВАТИСЯ ПРО   СВОЇХ   НЕПРАЦЕЗДАТНИХ   БАТЬКІВ

Дата: 06.12.2021 12:23
Кількість переглядів: 620

Батьки відповідальні за своїх дітей і мають їх утримувати до повноліття – добре відомий усім факт, але й повнолітні син чи донька зобов‘язані піклуватися про свої батьків.

Утримання батьків дітьми є відповідною компенсацією за утримання і турботу, надану батьками дитині.

Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

 

Обов`язок повнолітніх дітей утримувати батьків виникає на підставі сукупності наступних умов:

•    походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (зокрема, усиновлення);

•    непрацездатність матері, батька (тобто вони є особами, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або особами з інвалідністю);

•    потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

 

Обов’язок утримувати батьків включає:

•    сплату аліментів;

•    участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

 

У кого виникає обов’язок утримувати батьків?

Обов’язок утримувати батьків (виплачувати аліменти) може бути покладено лише на повнолітніх дочку, сина.

При цьому якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

 

Хто має право на утримання?

Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України право на утримання виникає за умови, якщо батьки:

•    є непрацездатними

Непрацездатними є особи, які досягли встановленого Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (стаття 26) пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

•    потребують матеріальної допомоги (тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).

При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі.

При цьому, отримання матір`ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги. 

Аліменти на утримання батьків можуть виплачуватись двома способам.

•    у добровільному порядку;

•    у судовому порядку (примусово).

 

Добровільний порядок

Вважається, що повнолітні діти виконують свої обов’язки щодо утримання непрацездатних батьків добровільно. Разом з цим батьки та діти можуть врегулювати свої відносини за домовленістю (договором). Тобто, повнолітні дочка, син та батьки можуть за бажанням укласти договір про сплату аліментів на батьків.

Судовий порядок

У випадку якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно батьки мають право звернутися до суду. Позовна заява про стягнення аліментів подається у порядку цивільного судочинства до суду за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача. Позивачем у справі буде непрацездатний батько, мати чи обоє батьків, відповідачем повнолітні дочка, сина чи всі діти разом.

 

Звільнення дочки, сина від обов’язку утримувати батьків

Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що:

•    мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків;

•    мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем у порядку, встановленому законом.

 

Наслідки ухилення від утримання непрацездатних батьків

Кримінальна відповідальність

За ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків законодавством передбачена кримінальна відповідальність (стаття 165 Кримінального кодексу України).
Так, злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків – карається: штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин; виправними роботами на строк до одного року; обмеженням волі на строк до двох років.

 

Усунення від права на спадкування за законом

Не мають права на спадкування за законом повнолітні діти (усиновлені), які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом (п. 3 ст. 1224 Цивільного кодексу України).

За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані (п. 5 ст. 1224 Цивільного кодексу України).

Турбота батьків та дітей одне про одного – запорука щасливої та міцної родини.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь