Тараканівська громада

Рівненська область, Дубенський район

До уваги жителів Тараканівської ОТГ, які бажають створити патронатні сім'ї

Дата: 29.11.2019 12:20
Кількість переглядів: 508

Фото без опису

Патронат над дитиною - це послуга «з тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин». (пп.1 ст.252  Сімейного кодексу України)

            «Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.

У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити. Загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.» (пп.6 ст.252 Сімейного кодексу України).

Послугу патронату орієнтована на ДІТЕЙ, які потрапили в складні життєві обставини та, за різних причин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї (родині) або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

            Зокрема це можуть бути:

  • новонароджені діти, від яких відмовились батьки в пологовому будинку/медичному закладі;
  • підкинуті, безпритульні діти;
  • діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
  • діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
  • діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті;
  • діти, батьки/законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших складних життєвих обставин, які впливають на їх спроможність піклуватися про дітей;
  • інші випадки, в яких не можливо забезпечити належний догляд та виховання дитини в безпечному сімейному середовищі.

 

ЯК ДИТИНА ВЛАШТОВУЄТЬСЯ В ПАТРОНАТ?

  • за згодою її батьків/законних представників;
  • за письмової заяви:

- дитини, у разі, коли вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити;

- батьків про тимчасові обставини, які перешкоджають спільному проживанню;

  • без згоди її батьків/законних представників за наявності:
  • рішення про негайне відібрання дитини;
  • акту про покинуту чи знайдену дитину, дитину, яку батьки відмовилися забрати з пологового будинку, іншого медичного закладу;
  • у разі відсутності відомостей про місце перебування батьків/законних представників;
  • за наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини що підтверджено актом проведення оцінки рівня безпеки дитини.

ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ?

Патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою та на договірній основі здійснює доглядвиховання, забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги патронату, допомагає дитині та її сім’ї у подоланні складних життєвих обставин.

Патронатний вихователь є тією особою, яка є безпосередньо відповідальною за життя та здоров’я влаштованої дитини, а також за якість надання послуги.

ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ…

допоможе дитині подолати стрес, зумовлений відсутністю чи втратою прихильності у біологічній сім’ї  створить позитивний емоційний контакт із дитиною, правильно реагуватиме на її потреби представлятиме інтереси дитини перед іншими фахівцями соціальної сфери стане посередником між дитиною та її біологічними батьками / особами, які їх заміняють чи усиновителями / прийомними батьками.

ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ ЗОБОВЯЗАНИЙ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНІ:

особистий простір для проживання, відпочинку та розвитку;

одяг відповідно до віку, сезону та статі;

харчування, яке враховує потреби дитини та її смаки,  а також:

  • організувати процес та створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку,
  • співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування,
  • забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною,
  • сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, якщо це відповідає інтересам дитини та не порушує її права.

У зв’язку з такою високою відповідальністю, патронатний вихователь не може вести іншої трудової діяльності, на відміну від ДОБРОВІЛЬНОГО ПОМІЧНИКа, який не отримує заробітної плати та може за сумісництвом вести трудову/економічну діяльність.

ДОБРОВІЛЬНИЙ ПОМІЧНИК – це особа, яка на добровільних засадах, тобто безоплатно, зголошується допомагати патронатному вихователю виконувати його/її обов'язки. Зазвичай у ролі такого помічника виступає друга особа з подружжя (чоловік або дружина патронатного вихователя), однак це може бути інший повнолітній представник сім’ї, який спільно проживає разом з патронатним вихователем.

Добровільний помічник, на відміну від патронатного вихователя, має право  продовжувати працювати на звичних засадах.

Роль добровільного помічника є дуже важливою, оскільки він забезпечує підтримку у здійсненні роботи патронатного вихователя; може залишитися з влаштованою до патронатної сім’ї дитиною під час відвідин патронатним вихователем лікаря чи вирішення інших термінових/обов’язкових справ. Саме тому добровільний помічник, разом із самим патронатним вихователем, також проходить спеціальне навчання.

 

КОГО ВІДБИРАЮТЬ У ПАТРОНАТНІ ВИХОВАТЕЛІ?

            Оскільки ПАТРОНАТ - зовсім нова і не достатньо відома в суспільстві послуга, у потенційних кандидатів можуть бути певні побоювання, або не довіра. Людина може побачити листівку, повідомлення в інтернет-виданні і не зовсім зрозуміти суть послуги.

            Чим більше інформації – тим більше шансів, що знайдеться саме та родина. Але тим, хто поширює інформацію, потрібно, в першу чергу, звернутися до себе: чи переконаний я у потрібності цієї послуги. Оскільки кандидати будуть задавати вам питання – і вам потрібно буде на них відповідати. Якщо ви переконані, ви зможете переконати. Запитань буде багато і побоювань багато.

            Звертаємо увагу, що головною мотивацією кандидатів є любов до дітей, прагнення надавати допомогу дітям та підтримку їхнім сім’ям, визнання пріоритету сімейних цінностей, вміння організувати розвиваючий простір для дитини та налагодити безпечний виховний  процес тощо.

В свою чергу, Постановою КМУ №148 від 16.03.2017р. «Деякі питання здійснення патронту над дитиною» закріплено ряд вимог, яким повинен відповідати майбутній патронатний вихователь.

Вимоги щодо загальної житлової площі помешкання, у якому надається послуга патронату над дитиною відсутні. На етапі пошуку та первинного відбору основною вимогою є можливість виділити принаймні одну окрему кімнату для проживання дітей, яким надається послуга патронату. Важливо, що ця кімната не може водночас бути помешканням жодного іншого члена сім’ї.

            Кандитат у патронатні вихователі повинен бути готовий залишити попереднє місце роботи, однак ЛИШЕ З МОМЕНТУ укладання з головою районної державної адміністрації/сільським, селищним або міським головою ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГИ ПАТРОНАТУ  та влаштування ПЕРШОГО ВИПАДКУ.

Бажаючим спробувати себе в патронаті варто ЗВЕРНУТИСЯ

до місцевого ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ для сім’ї, дітей та молоді, або

СОЦІАЛЬНОГО ПРАЦІВНИКА, отримати додаткові консультації та

ПОДАЄ ТАКІ ДОКУМЕНТИ:

  1. заяву;
  2. копію паспорта громадянина України;
  3. копію трудової книжки (у разі наявності);
  4. висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним;
  5. довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
  6. копію документа, що підтверджує право користування житловим приміщенням;
  7. письмову згоду усіх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, на влаштування дитини під патронат, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

Кандидат у патронатні вихователі, який пройшов первинний відбір, разом з помічником має надати згоду на проходження НАВЧАННЯ за ПРОГРАМОЮ підготовки кандидатів у патронатні вихователі.

  

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь