Тараканівська громада

Рівненська область, Дубенський район

До уваги жителів Тараканівської ОТГ, які бажають створити патронатні сім'ї

Дата: 29.11.2019 12:20
Кількість переглядів: 461

Фото без опису

Патронат над дитиною - це послуга «з тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин». (пп.1 ст.252  Сімейного кодексу України)

            «Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.

У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити. Загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.» (пп.6 ст.252 Сімейного кодексу України).

Послугу патронату орієнтована на ДІТЕЙ, які потрапили в складні життєві обставини та, за різних причин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї (родині) або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

            Зокрема це можуть бути:

 • новонароджені діти, від яких відмовились батьки в пологовому будинку/медичному закладі;
 • підкинуті, безпритульні діти;
 • діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
 • діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
 • діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті;
 • діти, батьки/законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших складних життєвих обставин, які впливають на їх спроможність піклуватися про дітей;
 • інші випадки, в яких не можливо забезпечити належний догляд та виховання дитини в безпечному сімейному середовищі.

 

ЯК ДИТИНА ВЛАШТОВУЄТЬСЯ В ПАТРОНАТ?

 • за згодою її батьків/законних представників;
 • за письмової заяви:

- дитини, у разі, коли вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити;

- батьків про тимчасові обставини, які перешкоджають спільному проживанню;

 • без згоди її батьків/законних представників за наявності:
 • рішення про негайне відібрання дитини;
 • акту про покинуту чи знайдену дитину, дитину, яку батьки відмовилися забрати з пологового будинку, іншого медичного закладу;
 • у разі відсутності відомостей про місце перебування батьків/законних представників;
 • за наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини що підтверджено актом проведення оцінки рівня безпеки дитини.

ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ?

Патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою та на договірній основі здійснює доглядвиховання, забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги патронату, допомагає дитині та її сім’ї у подоланні складних життєвих обставин.

Патронатний вихователь є тією особою, яка є безпосередньо відповідальною за життя та здоров’я влаштованої дитини, а також за якість надання послуги.

ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ…

допоможе дитині подолати стрес, зумовлений відсутністю чи втратою прихильності у біологічній сім’ї  створить позитивний емоційний контакт із дитиною, правильно реагуватиме на її потреби представлятиме інтереси дитини перед іншими фахівцями соціальної сфери стане посередником між дитиною та її біологічними батьками / особами, які їх заміняють чи усиновителями / прийомними батьками.

ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ ЗОБОВЯЗАНИЙ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНІ:

особистий простір для проживання, відпочинку та розвитку;

одяг відповідно до віку, сезону та статі;

харчування, яке враховує потреби дитини та її смаки,  а також:

 • організувати процес та створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку,
 • співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування,
 • забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною,
 • сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, якщо це відповідає інтересам дитини та не порушує її права.

У зв’язку з такою високою відповідальністю, патронатний вихователь не може вести іншої трудової діяльності, на відміну від ДОБРОВІЛЬНОГО ПОМІЧНИКа, який не отримує заробітної плати та може за сумісництвом вести трудову/економічну діяльність.

ДОБРОВІЛЬНИЙ ПОМІЧНИК – це особа, яка на добровільних засадах, тобто безоплатно, зголошується допомагати патронатному вихователю виконувати його/її обов'язки. Зазвичай у ролі такого помічника виступає друга особа з подружжя (чоловік або дружина патронатного вихователя), однак це може бути інший повнолітній представник сім’ї, який спільно проживає разом з патронатним вихователем.

Добровільний помічник, на відміну від патронатного вихователя, має право  продовжувати працювати на звичних засадах.

Роль добровільного помічника є дуже важливою, оскільки він забезпечує підтримку у здійсненні роботи патронатного вихователя; може залишитися з влаштованою до патронатної сім’ї дитиною під час відвідин патронатним вихователем лікаря чи вирішення інших термінових/обов’язкових справ. Саме тому добровільний помічник, разом із самим патронатним вихователем, також проходить спеціальне навчання.

 

КОГО ВІДБИРАЮТЬ У ПАТРОНАТНІ ВИХОВАТЕЛІ?

            Оскільки ПАТРОНАТ - зовсім нова і не достатньо відома в суспільстві послуга, у потенційних кандидатів можуть бути певні побоювання, або не довіра. Людина може побачити листівку, повідомлення в інтернет-виданні і не зовсім зрозуміти суть послуги.

            Чим більше інформації – тим більше шансів, що знайдеться саме та родина. Але тим, хто поширює інформацію, потрібно, в першу чергу, звернутися до себе: чи переконаний я у потрібності цієї послуги. Оскільки кандидати будуть задавати вам питання – і вам потрібно буде на них відповідати. Якщо ви переконані, ви зможете переконати. Запитань буде багато і побоювань багато.

            Звертаємо увагу, що головною мотивацією кандидатів є любов до дітей, прагнення надавати допомогу дітям та підтримку їхнім сім’ям, визнання пріоритету сімейних цінностей, вміння організувати розвиваючий простір для дитини та налагодити безпечний виховний  процес тощо.

В свою чергу, Постановою КМУ №148 від 16.03.2017р. «Деякі питання здійснення патронту над дитиною» закріплено ряд вимог, яким повинен відповідати майбутній патронатний вихователь.

Вимоги щодо загальної житлової площі помешкання, у якому надається послуга патронату над дитиною відсутні. На етапі пошуку та первинного відбору основною вимогою є можливість виділити принаймні одну окрему кімнату для проживання дітей, яким надається послуга патронату. Важливо, що ця кімната не може водночас бути помешканням жодного іншого члена сім’ї.

            Кандитат у патронатні вихователі повинен бути готовий залишити попереднє місце роботи, однак ЛИШЕ З МОМЕНТУ укладання з головою районної державної адміністрації/сільським, селищним або міським головою ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГИ ПАТРОНАТУ  та влаштування ПЕРШОГО ВИПАДКУ.

Бажаючим спробувати себе в патронаті варто ЗВЕРНУТИСЯ

до місцевого ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ для сім’ї, дітей та молоді, або

СОЦІАЛЬНОГО ПРАЦІВНИКА, отримати додаткові консультації та

ПОДАЄ ТАКІ ДОКУМЕНТИ:

 1. заяву;
 2. копію паспорта громадянина України;
 3. копію трудової книжки (у разі наявності);
 4. висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним;
 5. довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
 6. копію документа, що підтверджує право користування житловим приміщенням;
 7. письмову згоду усіх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, на влаштування дитини під патронат, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

Кандидат у патронатні вихователі, який пройшов первинний відбір, разом з помічником має надати згоду на проходження НАВЧАННЯ за ПРОГРАМОЮ підготовки кандидатів у патронатні вихователі.

  

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь