Тараканівська громада

Рівненська область, Дубенський район

Тараканівський форт: Суспільне з’ясовувало, чи має успішний туроб’єкт шанс на розвиток

Дата: 28.10.2019 16:21
Кількість переглядів: 1041

Фото без опису

Тараканівський форт планують включити у структуру Дубенського заповідника, аби область могла вкладати кошти у його розвиток як туристичного об’єкту. Щороку, за даними голови облдержадміністрації Віталія Коваля, у форті буває 200 тисяч відвідувачів. Хоч насправді офіційно є  військовою частиною І належить Міністерству оборони. Наразі у майже 10-річних намаганнях забрати його на баланс області, зроблена чергова спроба від нинішнього керівника ОДА. 

З Тараканівського форту виходять восьмикласники Рівненського обласного наукового ліцею-інтернату.

Фото без опису

Фото без опису

На фото восьмикласниця РОНЛІ Поліна Яремчук

– Вперше тут, і це неймовірні враження. Там є кругла кімната і колона стоїть. І ми її обходили і загадували бажання. Також нам розповідали про духів різних, – каже восьмикласниця РОНЛІ Поліна Яремчук.

Фото без опису

На фото восьмикласник РОНЛІ Микита Лагнюк

– З батьком дуже часто ходимо, хобі таке в нас – лазити по всяких історичних місцях. От, наприклад, ліхтарик у мене був і в одному місці він у мене почав миготіти. А через 5 метрів уже все було окей, – розповідає восьмикласник РОНЛІ Микита Лагнюк.

Фото без опису

На фото екскурсовод Микола Губницький

–  Форт сьогодні на Рівненщині займає перше місце по популярності. Буває в нас так, що по дві групи в день веземо. Тут автобусів географія за номерами з усієї України. Їдуть. Ми кажемо, що форт входить в десятку найбільш енергетичних місць України. Розказуємо, що тут і привиди є, що в навколишніх селах люди чують часом ночами вибухи, шум, крик, – коментує екскурсовод Микола Губницький.

Екскурсії в Тараканівський форт Микола Губницький возить 20 років.

– Уже виступали, що й гроші на дорогу виділили, я думав, що й дійсно будемо їхати й тут дорога буде. Нема. Оцей порядок елементарний, що тут зроблений – це місцеві коменданти, місцеві люди навели, – додає Микола Губницький.

У Тараканівський форт заходимо разом із дубенчанином Сергієм Махновцем. Він розповідає:

Фото без опису

– Взагалі, я б сказав, що цей форт був дуже гарно спроектований і розташований.

Сергій Махновець разом з братом досліджують історію цього об’єкту. Каже, що таких ромбовидних фортів у світі є три: два у Франції і Тараканівський. А ще чоловік регулярно обстежує його стан, щоб убезпечити туристів.

– Один із небезпечних моментів цього форту являється зверху провалля, тут впали склепіння. Ми, звичайно, намагаємося туди нікого не пускати, але наше прохання ігнорують і все одно молодь ходить по верху, навіть по карнизу буває ходять і не думають, що наражаються на небезпеку, – додає Сергій Махновець.

Другий поверх центральної казарми у форті – не єдине небезпечне місце, зазначає Сергій Махновець.

Фото без опису

На фото дослідник історії форту Сергій Махновець

– Є західна патерна, де в 1956 підірвали авіаційну бомбу радянські сапери і там також все тримається на чесному слові. На жаль, ми зараз не можемо перекрити всі небезпечні ділянки. Тому що тут потрібно встановити і належну охорону. Бо які б загородження ми не ставили і що б не робили – все одно їх ламали і пролазили, куди хотіли – заглядали, – каже дослідник історії форту Сергій Махновець.

Фото без опису

На фото киянин Олександр Гуленко

– Важко ходити, скрізь опадає цегла. Специфічне, темне і дивне місце. .. грандіозне. Якщо він буде хоча б на рівні Олеського замку з доступністю, обачністю, будуть екскурсії, нормальна дорога, то в нього є перспективи, – розповідає киянин Олександр Гуленко.

Цікавий туристам об’єкт за документами є військовим містечком № 13, – пояснює Тараканівська сільська голова Наталія Сорочинська. Каже таке:

Фото без опису

– Воно взагалі вважається якби закрите місце. Але ніхто не контролює того. Туристів там шалена кількість, в середньому за рік це 10-12 автобусів на день. Хоча ніхто не дивиться, що дійсно там аварійний стан і боязко там ходити. В Міноборони на балансі не тільки споруда, а й 64 гектари землі, яку їм чимось потрібно замінити.

Відтак, майже 10 років перемовин з Міноборони щодо передачі форту Тараканівській громаді чи обласній раді не давали результату.

Фото без опису

На фото директор Державного історико-культурного заповідника м. Дубно Леонід Кічатий

– Буквально в минулому році досягли порозуміння в районі 8 га землі. Один гектар – це інвестиційне використання, тобто забудова і сам форт із прилягаючими валами. На сьогодні питання розглядається на рівні відповідних керівників – як Міністерства, так і Рівненської обласної адміністрації, – коментує директор Державного історико-культурного заповідника м. Дубно Леонід Кічатий.

Фото без опису

На фото голова ОДА Віталій Коваль

– У нас була робоча група Міноборони, ми з ними обговорили. Нами направлений лист в МО і ми чекаємо відповіді. Розуміння тих, хто займається цим в МО – є, чекаємо офіційної відповіді. 200 тисяч відвідувачів кожного року, при тому, що форт офіційно не відкритий. Якщо ми домовимося з МО і вони будуть реалізовані, тобто він перейде у власність області – ми зможемо повноцінного його розвивати як туристичний об’єкт, – розповідає голова ОДА Віталій Коваль.

– Якщо дійсно все вийде, то це взагалі було б супер, бо об’єкт потребує коштів на відновлення, це наше надбання, і це пам’ятка фортифікаційного мистецтва. Те, що росіяни виділили на це кошти і збудували за своїми проєктами – то одне. Але ж було це зроблено руками людей із навколишніх сіл та міста Дубна. 800-900 чоловік працювали над цим об’єктом. За 4 роки вибудували його і власними руками насипали величезний вал землі. І якщо подивитися з боку інженерного мистецтва, то це справжній шедевр, – коментує дослідник історії форту Сергій Махновець.

Відео можна переглянути за посиланням:

Фото без описуФото без описуhttps://youtu.be/iHzveO-LoIE


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь